V jakém stavu je dnes naše město? (2)

Je zvláštní, jak poměrně nevinný článeček s upozorněním na výsledky jednoho zajímavého a přínosného průzkumu vzbudil u některých čtenářů emoce. Asi nemohu po nikom chtít, aby si jej přečetl ještě jednou a na konci zjistil, že je vlastně výzvou k zamyšlení a případné spolupráci.

Problémy jsou složité a každý nápad bude cenný. Původně jsem se nechtěl dále rozepisovat, dokud nebudou k dispozici detailnější data. Zatím nejsou. Na některé ohlasy je ale třeba reagovat. Výzva, ať za podobný nesmysl město neplatí, je krásnou ukázkou dnes obecně rozšířeného opovrhování odborností. Vždyť sami nejlépe víme, jak všechno děláme dobře, že? Copak tím ti Ostrováci.cz sledují? Asi nás chtějí vyrušit od makání! Mimochodem, k projektu se již připojila i některá města, která dopadla hůře než Ostrov. Že by chtěla jen vyhazovat peníze za hlouposti?

Pro objasnění mého vztahu k Ostrovu si dovolím uvést několik vět trochu osobnějšího zabarvení. Mohu-li nějaké místo na světě nazvat místem svého života, bude to kromě Kadaně, kde jsem prožil dětství, také Ostrov, kde se narodily naše děti. K oběma městům neoddělitelně patří úchvatná krajina mezi nimi. Tuto část naší země mám opravdu pod kůží a měnit bych věru nechtěl!  A teď již dost citů a sebedojímámí. Obě zmíněná města se v žebříčku „Kvality života“ umístila velmi špatně! Jistě je mnoho faktorů „neúspěchu“ zakódovaných v historii, poloze města v Sudetech případně v sociálním složení obyvatel. Ale opravdu nejde nic ovlivnit? Nářek, že tento kraj doplácí na všechno možné, např. na nedokončené dálniční propojení, jsou evergreenem krajských politiků. Také od politiků obecních neslyším alespoň náznak nějakého receptu, jak zabránit vylidňování, stárnutí a chudnutí. Alespoň pokus! Třeba to opravdu není v silách regionu tento trend zastavit. Ale zkusit se to musí.

Když jsem narazil na portál Obce v datech, můžete mi věřit, že jsem neměl z výsledků Ostrova žádnou radost. Hlavní důvod? Protože jsem cítil, že výsledek nejde jen tak odbýt. Samozřejmě mohu mávnout rukou např. nad „indexem supermarketů“, že je to nepodstatná hloupost (mohu si dokonce myslet, že v tomto případu méně znamená více). Další podobně sporné „položky“ si jistě každý najde. Nejhůře ale dopadl Ostrov v části Vztahy a služby, kde se skrývá mj. zájem o obecné věci (tedy účast v obecních a krajských volbách), stěhování mladých rodin, stárnutí obyvatelstva, hazard, exekuce atd. I to patří do kvality života ve městě. Města nejsou jen opravené fasády, pravidelně udržovaná zeleň a pěkná sportoviště. To je sice důležité, ale stejně důležité věci jsou skryty i za fasádami. Na problémy s odlivem (on je to spíše útěk) mladých a vzdělaných z Ostrova jsme upozorňovali již před minulými volbami. Například s návrhem, aby město opět začalo stavět nájemní byty, jsme si připadali mezi zavedenými partajemi trochu jako Marťani. Přednost dostala např. příprava „autobusového náměstí“.

Rozhádanost zastupitelů a neustálé útočení určitě zájmu o veřejné věci neprospívá. Tady nejde o to, kdo v minulých letech v Ostrově vládl a nyní vládne. Všichni se určitě snažili a snaží a musíme je za jejich úsilí ocenit. Je to těžká práce a velmi nevděčná.  I kdyby město vedl kdokoli jiný, asi bychom na tom byli dost podobně. Každý má svůj pocit, že městu prospěje něco jiného. Zkusme tyto pocity nyní opřít o nějaká reálná data!

Znovu se opakuji, nechtěl bych měnit. Ale, co když budu muset? Jenom si malovat hezkou budoucnost nestačí. Vývojové trendy nejsou pro město nastaveny příznivě. A mimochodem, dnes by se naše děti v Ostrově již narodit nemohly….

Vladimír Toman


Další články:

V jakém stavu je naše město? (1) 
V jakém stavu je naše město ? (3)

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Vladimír Toman. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „V jakém stavu je dnes naše město? (2)

  1. Být zvolen do skupiny lidí,kteří mají na starosti chod města v žádném případě neznamená možnost okopávat kotníky jiných.V každém případě je třeba podpořit správné nápady,ať jsou z kterékoliv strany.Každý nápad je třeba podložit důkladnou analýzou co do potřebnosti a ekonomické rozvahy .Navíc je třeba se konečně postarat o zlepšení života na vesnicích-to znamená v Moříčově,Maroltově,Květnové a Hlubokém.Tam je naše město velkým dlužníkem.Nejenom v Ostrově žijí lidé.

    • Trochu nechápu, koho máte na mysli. Konkrétně kdo komu okopává kotníky. Aby bylo jasno, já Ostrováci.cz a já konkrétně cítíme velkou část odpovědnosti za dění v Ostrově za za posledních 24 let. Nemáme ale žádný problém s tím nechat se inspirovat a nasměrovat vlastní pozornost jiným směrem. Podívat se na naše město cizíma očima. Prostě nedívat se na Ostrov jen optikou opravených chodníků, sportovních hřišť nebo nebo mega kulturních akcí. Máte pravdu, že o nápadech by se mělo diskutovat a dobrým dát naději na živo. Ale to není na nás. My jsme právě ti, kteří chodili s návrhy na řešení a ty nebyly slyšeny… Věříme, že nové zastupitelstvo zasype příkopy a přinese přátelskou a dělnou atmosféru.

  2. Představa, že podle statistických dat, která zpracuje někdo, kdo naše město třeba vůbec nenavštívil, někdo zjistí, jak se tu obyvatelům/občanům žije, je legrační. Nedává žádný smysl, za data z průzkumu platit. Dostaví tu Kaufland a rázem poskočíme o pár míst? Co v Ostrově chybí vědí občané i bez statistiků. To, jestli bude v Ostrově lepší „atmosféra“ je na lidech a ne zastupitelích kterékoli strany. Komu vadí odliv mladých? Vždyť se pořád všude psalo, že Češi nejsou ochotni, stěhovat se za prací- a když se stěhují, je to zase špatně 😀

  3. Milí Ostrováci.cz jsem moc potěšen, že zrovna má slova vás inspirovala k reakci. Vaše argumentace pro placení ono průzkumu vytvořeného odborníky je opět velmi slabá. Chci zdůraznit, že v žádném případě neopovrhuji odborníky, jen se blížím k 50 tce a často už rozeznám koninu. Myslíte li si, že onen průzkum opravdu pomůže Ostrovu, zaplaťte si ho prosím ze svého.

  4. Dovolím si ještě reakci na mou otázku co tím Ostrováci sledují? Pominu li, že uveřejnění samotného špatného hodnocení , bez uvedení jasných údajů poškozuje obraz Ostrova v očích veřejnosti má to i politické důsledky. Pan Poledníček, jak sám píše, se cítí spoluzodpovědný za vývoj Ostrova za posledních 24 let. Znamená to tedy, my jsme to dělali 24 let špatně, proto jsme na posledních místech a já bych chtěl peníze z rozpočtu města, abych se podíval kde jsme tu chybu dělali. Mám pocit, že to volič, daňový poplatník, ve volbách neocení. Navíc si opravdu myslím, že jste to dělali dobře a průzkum je konina. Což takhle zkusit jiný průzkum, určitě se nějaký lepší najde, průzkumů je víc než lidí.

Komentáře nejsou povoleny.