Tržnice je pryč a co dál?

Díky tomu, že je tržnice definitivně pryč, se otevřel krásný průhled na budovu pošty a uvolnil se zajímavý prostor v bezprostřední blízkosti náměstí. Nabízí se otázka, co s ním… Proto se v pátek 11. srpna 2017 na městském úřadě v Ostrově uskutečnilo pracovní jednání s cílem připravit zadání pro architektonické – urbanistické řešení tohoto prostoru. V současnou chvíli se nabízí několik řešení. Zajímalo by mě, co si myslíte vy. Základním požadavkem pro všechna řešení je zachování průhledu ulicí. 

Jednou z možností je vytvořit zde víceúčelový prostor, kde by díky umístěným stromům vniklo příjemné místo k odpočinku díky stínu, který na ploše Mírového náměstí chybí. Prostor by byl připraven tak, aby se zde mohly konat pravidelné trhy – například s ovocem, zeleninou a uzeninami. Vše bude připraveno tak, aby zde mohly být, v případě zájmu, umístěny pevné kiosky.

Další možností je řešení, které jsme představovali již v okamžiku našeho odporu proti existenci původní, dožilé, tržnice. Návrh zachovává průhled ulicí a vrací do prostoru pevná tržní místa a několik prodejních prostor. Celá stavba je oproti dřevěné tržnici posunuta až za úroveň pevných obchodů – zeleniny a kdysi holiče.

Jistě jsou další možnosti. Možná by bylo dobré aspoň pro začátek z trávníků odstranit zbytky betonu a zámková dlažby, navozit zeminu a zasadit trávník, Co by se líbilo vám? Je to centrum města, řešení by mělo výt vkusné a posloužit všem.

Ing. Marek Poledníček
zastupitel

Pamatujete si původní stav? Hledáme původní fotky místa po bývalé tržnici. Projděte své rodinné archivy a podělte se s námi.


25 komentářů u „Tržnice je pryč a co dál?

 1. Myslím,že trhovců už bylo dost.Bylo by záhodno vrátit se k původnímu řešení s lavičkami a odpočinkovými zákoutími.Veškerá nová urbanistická řešení by jenom kazila ráz města.Jednoho strašidla jsme se zbavili a budeme vymýšlet nové za peníze,které můžeme použít jinde?

 2. Já osobně bych se přikláněla k variantě odpočinkové zony,pláckem pro děti ,záhony s vhodnou květenou ,navrženou zahradníkem.Vyhlásila bych soutěž.O tuto zonu by se starali uchazeči o práci na pracovním úřadě.S názorem,že trhovců bylo dost,souhlasím.

 3. Jednoznačně jsem pro klidovou zónu se stromy, lavičkami a vkusnou květenou.Jen ne další stánkaře, prosím.

  • Plně souhlasím. Žádné stánky, beton. Kamenných obchodů je tam dost. Prostě klidovou zonu.

 4. Jasně nechal bych tam klidovou zo’nu,nějaký stromy nebo polokeře. Pamatuji si že tam kdysi rostly myslím že snad lísky a bylo se kde schovat do stínu.

 5. Dobrý den, z mého phledu by mohlo být uprostřet daného prostoru dětské hřiště. Jelikož se takového prostu v této lokalitě moc nenachází. Samozřejmě zeleň, lavičky a stoky nesmí chybět aby se matky s dětmy mohly schovat do stínu kterého se tu moc nenachází, jak už zde bylo zmíněno. Protože jestli zde chcete opět nějaké stánky, tak proč se to bouralo!!

  • Za svůj život jsem projezdila spoustu měst, ale dětský plácek jsem někde neviděla, ani by se to do centra města nehodilo, to může být někde před domem ale ne na náměstí..))

  • Pres silnici za trafikou je detsky hriste…200m smerem ke krusnohoru „na kopecku“ je dalsi,treti je hned za stometrakem a dalsi hriste hned za postou…jak vubec muzete rict,ze v okoli nic neni?jste vubec z Ostrova?😀

 6. Jsem pro první variantu,tedy odpočinkovou . Stromy, lavičky, trávník, kytičky …

 7. Určitě první varianta, jenom bych nesázela stromy k domům po stranách, když vyrostou, dělají zbytečný stín do krásně prosluněných bytů. Stromy uprostřed, po stranách menší okrasné keře, pár laviček by se také hodilo. Určitě žádná pískoviště, ta mohou být ve vnitro blocích, bylo by to zase jenom pro určitou sortu lidí kteří by se tam zabydleli, nehledě na fakt že tam kolem jezdí poměrně dost aut.

 8. Nemělo by se zapomenout na obyvatele přilehlých domů. Jejich názor by měl být také důležitý, protože zde mají ložnice a obývací pokoje a v ulici trvale žijí. Jedněm svítí slunce do pokojů při východu, druhým při západu a je otázkou nakolik chtějí zastínit přístup světla do bytů vzrostlými stromy. Možná ano, možná ne. Mně osobně na obrázku u první varianty přijdou aleje stromů příliš blízko u domů a příliš husté, stejně jako stromy zbytečně košaté. Měl by se nejspíš vybrat méně košatý kultivar stromu s menší četností výsadby.

  • Dobrý den, děkuji za podnětný příspěvek. Pokud stromy, tak by skutečně neměly být vysoké jako na obrázku. Měly být jen o něco větší než na starém městě.

 9. Odpočinkovou zónu se stromy a hlavičkami, proč tam dávat zase stánky? To tam mohly zůstat. Mini kavárnička k odpočinku by také nebyla špatná jako součást relax zóny

 10. Přikláním se k odpočinkové zóně,původní stav.

 11. Dobrý den,

  mně by se toto místo líbilo v tom stavu, jak si ho pamatuji z dob mého mládí: uprostřed široký záhon nádherných růží. Stromy bych tam nedávala. Velmi příjemně mě překvapilo vyřešené zastínění ulice na Istrii ve městě Rabac a líbilo by se mi i u nás. A to: po obou stranách toho pásu růží postavit po celé délce prostranství pergoly a do vzníklého zastíněného prostoru umístit lavičky, aby se dalo procházet i odpočívat ve stínu……

 12. Rovněž se přikláním k odpočinkové klidové zóně s květenou a lavičkami. Osobně bych upřednostnila keře a trávník, zajímavé řešení záhonů s květinami a samozřejmě lavičky a odpadkové koše.

 13. Nedokáži se bránit dojmu, že klidových zón a laviček kolem náměstí je poměrně dost. Myslím si, že zejména mladí obyvatelé by ocenili vkusné farmářské trhy, kde by nakoupili potraviny od regionálních výrobců či jiné jiné řemeslné výrobky. Trhy by se konaly 1-2x za 14 dní či pouze sezóně velikonoční, vánoční trhy..
  Podotýkám, že vánoční trhy na velkém náměstí jsou zde nevkusné naprosto dehonestující.

  Jednak by tento počin protnul stárnoucí šeď, do které se Ostrov obléká a taktéž by nabídl místním obchodní příležitost. Vždyť trhy nemusí být symbolem laciného textilu vietnamských obchodníků.

  Město by mělo vytvářet příležitosti, maximálně využít potenciál veřejného prostoru a myslet na budoucnost, protože jinak si na těch lavičkách dáte jenom tu točenou vanilko-čokoládovou zmrzlinu, která je tam už od nepaměti.

  • Ale jo asi bych byl taky pro,ale opravdu vkusne trhy tykajici zeleniny a uzenin ci sezone

 14. Také se mi víc líbí varianta klidové zóny.

 15. Naprostý souhlas s panem Papánkem,klidová zona a po dohodě s místními obyvateli vybrat vhodnou zeleň.

 16. Já bych zde postavil Street zónu pro freestyle koloběžky když je teď skatepark zavřený kvůli technickým důvodům.

 17. Ja bych byl urcite pro zatravnit dat tam i nejake hezke stromy a mozna obcas lavicka nejaka.Urcite vythrat ten asfalt ci beton atd. …uz vubec zadne trhy nic bych tam nedelal👍😉

  • Samozrejme odpocinkova cast ale zadny detske hriste by to obsadili cigosi a vsechno by slo do hajzlu to snad musi uznat vetsina lidi

 18. Určitě by byla nejlepší klidová zóna s květenou,bylo to tam vždycky a vypadalo to moc hezky.Sama jsem v těch místech vyrůstala,mladí si stejně nejvíce nakupují v supermarketech.

 19. Jednoznačně jsem pro klidovou zónu s lavičkami a růžemi jak tomu bylo kdysi. Jen ne další stánkaře, prosím.

Komentáře nejsou povoleny.