Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Domov máme jenom jeden

Jako chronický problém se v mnoha městech a bohužel také v Ostrově v poslední době skloňuje absence pracovníků v některých profesích.

Kritický nedostatek lékařů

Nejcitelnější je tato situace v případě lékařů a to jak praktických, tak i speciálních. Bohužel se stalo běžnou realitou, že za zubním lékařem jezdíme do Karlových Varů, ale také do Toužimi, prostě tam, kde se poštěstí zapsat se do jeho evidence. Jsme proto rádi, že se podařilo schválit motivační program pro podporu studentů z Ostrova, příspěvek pro zřízení nové ordinace, a jsme připraveni přednostně nabídnout pěkné nájemní bydlení. S trochou nadsázky lze říci: „V Ostrově dostane doktor výhodně takové bydlení, které by v Praze splácel celý život!“

Hledají se aprobovaní učitelé

Dlouhodobě neuspokojivá situace je také v oblasti školství. Pedagogické sbory stárnou a jednotlivé školy více či méně trpí nedostatkem aprobovaných učitelů na druhém stupni. Je to jedním z faktorů, které mají vliv na kvalitu výuky na 2. stupni základních škol. I zde jsme svědky náborových příspěvků a rovněž jsme příchozí učitele připraveni stabilizovat poskytnutím pěkného nájemního bydlení.

Z pozice místostarosty ale vidím, že nedostatkoví jsou ale také například projektanti a řemeslníci nejrůznějších profesí.

Přitom se jedná o profese, které by se z dlouhodobého hlediska daly vychovat v místě. Nejedná se přeci o jaderné výzkumníky, vynálezce nebo kosmonauty. Nepatřím k těm, kteří si myslím, že tento problém vyřeší veřejná vysoká škola v Karlových Varech. Z vlastní zkušenosti vím, že mladému člověku vyloženě prospěje několik let studií na koleji ve větším městě. Jako rozhodující se nakonec ukáže, jak silná je vazba k domovu.

Program Patriot

Významnou úlohu by v tomto vedle samotných rodin mohly sehrát základní a střední školy. V rámci výuky by měly ve spolupráci se zřizovateli představit dětem nejrůznější profese, které má v daném místě potenciál dobrého živobytí. Je nutné, aby žáci pochopili, že kariéru a dobré živobytí projektanta, architekta, učitele nebo i lékaře mohou mít i v Ostrově. Tedy doma. V Ostrově pomalu rozjíždíme program Patriot, který by měl ostrovské žáky a studenty systematicky seznámit s bohatou historií a průmyslovou tradicí našeho města. Ve spolupráci s krajskou hospodářskou komorou organizujeme besedy nejlépe s místními úspěšnými podnikateli a řemeslníky. Následovat budou také další výše uvedené profese.

Peníze se dají vydělat kdekoliv na světě, ale domov máme jenom jeden.

Ing. Marek Poledníček
místostarosta města Ostrova

Sdružení nezávislých kandidátů s podporou TOP09 a KDU-ČSL

Rychlá volba

Ostrováci.cz © 2022

Minimum 4 characters