Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Má ještě smysl vzpomínat na 17. listopad?

Určitě ano. Musíme si ale uvědomit, že v dnešní době je samotné vzpomínání bez podpory Ukrajině pouhým prázdným nostalgickým gestem. My jsme po 17. listopadu získali svobodu jaksi bez práce, bez obětí. Prakticky zadarmo. Byli mezi námi samozřejmě výjimeční lidé, bez kterých by se to nepodařilo. Okruh disidentů kolem Václava Havla měl na té změně nepopiratelné zásluhy. Ale přiznejme si, že většina z nás byla pasivní. Nyní máme šanci si to konečně odpracovat!

Ukrajina byla napadena fašistickým ruským režimem a bojuje. Ne každý by to dokázal. My jí musíme pomoci. Nemusíme u toho, na rozdíl od Ukrajinců, nasazovat životy. Stačí pomoc materiální, finanční, morální podpora. Musíme přestat kňourat, že se vláda stará o Ukrajince a ne o nás. Je to trapné a nedůstojné. A také musíme aktivněji pečovat o demokracii u nás. Výsledky voleb jsou v poslední době alarmující. Nedemokratické, vůdcovské strany sbírají téměř 50% hlasů. Vlastně jen souhrou náhod máme dnes vládu, ke které sice lze mít výhrady, ale k Ukrajině se chová příkladně a nedělá nám ostudu v zahraničí. Nevyvádí nás z civilizačního okruhu, kam patříme a kde bychom se měli ve vlastním zájmu udržet.

Je to již 33 let od získání svobody a je třeba se probudit! Začíná být povinností každého, kdo si uvědomuje důležitost demokracie a výhody společné Evropy, aby to dal hlasitě najevo a nedal se umlčet křiklouny. Václav Havel již není mezi námi, ale jsem si absolutně jist, na které straně by stál.

Prezidenti naší země se již 20 let chovají jako ruští nebo čínští agenti. Jejich výkon ve funkci byl ostudný a zemi devastující. Prvním úkolem každého demokrata tedy je, že aktivně pomůže zvolit prezidenta či prezidentku, který alespoň v rámci svých možností naváže na Václava Havla. Který z favoritů takovým prezidentem nebude, snad ani nemusím říkat. Pokusme se každý z nás někoho ve svém okolí, který podlehl lžím, přesvědčit. Přesvědčit klidně, argumentovat, vystoupit ze své bubliny. Vůbec to nebude jednoduché, ale jiná cesta není.

Na 17. listopad 1989 a Václava Havla bychom neměli jen vzpomínat!

Vladimír Toman

Chcete se připojit k ostatním? Můžete položit svíci či květiny v Ostrově u základního kamene památníku REFLEXE nebo se vypravit na vzpomínkové akce do Prahy nebo jinde v České republice.

Sdružení nezávislých kandidátů s podporou TOP09 a KDU-ČSL

Rychlá volba

Ostrováci.cz © 2022

Minimum 4 characters