Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sláva, dnes už chce stavět nájemní byty každý

Začnu malým ohlédnutím za minulými komunálními volbami. V roce 2010 jsme ještě jako kandidáti za KDU chtěli podpořit výstavbu nájemních bytů ve vlastnictví města. Byli jsme jediní a navíc jsme skončili v opozici. Nepostavilo se nic.

Ostrováci.cz byli první a jediní

V roce 2014 jsme s tímto důležitým bodem přišli znovu již jako Ostrováci.cz. Opět jsme byli jediní, kteří to navrhovali. Připadali jsme si jak marťani. Všichni ostatní od „pravice“ (u té to nebylo zase takové překvapení) až po „levici“ na toto téma neslyšeli nebo nechtěli slyšet. Také jsme chtěli zastavit prodeje městských bytů. Skončili jsme zase v opozici. Nepostavilo se opět nic. Byly prodány další městské byty. Ale přece jen se začalo se s přípravou prostoru mezi starým a novým Ostrovem pro bytovou výstavbu.

Před volbami v roce 2018 se situace opakovala. Po úspěchu ve volbách jsme se stali členy koalice na radnici. Změnilo se něco? Ano, i když pro koaliční partnery nebylo městské nájemní bydlení zásadním tématem. Díky konstruktivnímu přístupu radnice, která vyšla vstříc investorům, byly po mnoha letech postaveny nebo jsou těsně před dokončením desítky bytů. Jedná se ovšem o developerské projekty a s problémy těch, kteří potřebují naléhavě řešit bydlení pomohou jen částečně. Pokračovalo se s přípravou prostoru mezi starým a novým Ostrovem, což je v Ostrově prakticky jediné místo, kde se dá postavit větší počet bytů. Tempo ovšem nebylo nijak závratné. Nastaly problémy zejména s výkupy garáží a námitkami obyvatel proti zvýšení dopravy. Územní rozhodnutí na dopravní řešení a infrastrukturu bylo vydáno 2021.

Dnes už mají nájemní byty v programu všichni

Zdá se, že před letošními volbami se konečně rozsvítilo i některým dalším subjektům a byty se staly tématem volebních programů. Není divu. Krize s bydlením v celém Česku dosáhla mimořádných rozměrů. Důvodem je zejména absence mezigenerační solidarity vůči mladým rodinám a pokřivená ideologie vykládající, že kdo si nepořídí bydlení v osobním vlastnictví, je méněcenný. Mladým lidem, kteří by rádi založili rodiny, pokud nemají majetné rodiče nebo byt prostě nezdědí, zbývá jediná cesta. Hypotéka, zadlužit se na mnoho desetiletí!

Ostrov se stává postupně malým stárnoucím městem. Pro profese, které zoufale potřebuje k životu, je čím dál méně atraktivní. Např. situace s praktickými lékaři je v Ostrově jedna z nejhorších v ČR (www.obcevdatech.cz). Kvalitní bydlení by jistě mohlo pomoci.

Ve volebním programu jsme slíbili zahájení výstavby 50 nových městských nájemních bytů. Soudě podle dalších volebních programů bychom na tento úkol již nemuseli být sami.

Ing. Vladimír Toman
projektant

Pozn. Tématu prostoru mezi Penny Markety se věnuje zvláštní článek

Sdružení nezávislých kandidátů s podporou TOP09 a KDU-ČSL

Rychlá volba

Ostrováci.cz © 2022

Minimum 4 characters