Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

V jakém stavu je dnes naše město? (2)

Je zvláštní, jak poměrně nevinný článeček s upozorněním na výsledky jednoho zajímavého a přínosného průzkumu vzbudil u některých čtenářů emoce. Asi nemohu po nikom chtít, aby si jej přečetl ještě jednou a na konci zjistil, že je vlastně výzvou k zamyšlení a případné spolupráci.

Problémy jsou složité a každý nápad bude cenný. Původně jsem se nechtěl dále rozepisovat, dokud nebudou k dispozici detailnější data. Zatím nejsou. Na některé ohlasy je ale třeba reagovat. Výzva, ať za podobný nesmysl město neplatí, je krásnou ukázkou dnes obecně rozšířeného opovrhování odborností. Vždyť sami nejlépe víme, jak všechno děláme dobře, že? Copak tím ti Ostrováci.cz sledují? Asi nás chtějí vyrušit od makání! Mimochodem, k projektu se již připojila i některá města, která dopadla hůře než Ostrov. Že by chtěla jen vyhazovat peníze za hlouposti?

Pro objasnění mého vztahu k Ostrovu si dovolím uvést několik vět trochu osobnějšího zabarvení. Mohu-li nějaké místo na světě nazvat místem svého života, bude to kromě Kadaně, kde jsem prožil dětství, také Ostrov, kde se narodily naše děti. K oběma městům neoddělitelně patří úchvatná krajina mezi nimi. Tuto část naší země mám opravdu pod kůží a měnit bych věru nechtěl!  A teď již dost citů a sebedojímámí. Obě zmíněná města se v žebříčku „Kvality života“ umístila velmi špatně! Jistě je mnoho faktorů „neúspěchu“ zakódovaných v historii, poloze města v Sudetech případně v sociálním složení obyvatel. Ale opravdu nejde nic ovlivnit? Nářek, že tento kraj doplácí na všechno možné, např. na nedokončené dálniční propojení, jsou evergreenem krajských politiků. Také od politiků obecních neslyším alespoň náznak nějakého receptu, jak zabránit vylidňování, stárnutí a chudnutí. Alespoň pokus! Třeba to opravdu není v silách regionu tento trend zastavit. Ale zkusit se to musí.

Když jsem narazil na portál Obce v datech, můžete mi věřit, že jsem neměl z výsledků Ostrova žádnou radost. Hlavní důvod? Protože jsem cítil, že výsledek nejde jen tak odbýt. Samozřejmě mohu mávnout rukou např. nad „indexem supermarketů“, že je to nepodstatná hloupost (mohu si dokonce myslet, že v tomto případu méně znamená více). Další podobně sporné „položky“ si jistě každý najde. Nejhůře ale dopadl Ostrov v části Vztahy a služby, kde se skrývá mj. zájem o obecné věci (tedy účast v obecních a krajských volbách), stěhování mladých rodin, stárnutí obyvatelstva, hazard, exekuce atd. I to patří do kvality života ve městě. Města nejsou jen opravené fasády, pravidelně udržovaná zeleň a pěkná sportoviště. To je sice důležité, ale stejně důležité věci jsou skryty i za fasádami. Na problémy s odlivem (on je to spíše útěk) mladých a vzdělaných z Ostrova jsme upozorňovali již před minulými volbami. Například s návrhem, aby město opět začalo stavět nájemní byty, jsme si připadali mezi zavedenými partajemi trochu jako Marťani. Přednost dostala např. příprava „autobusového náměstí“.

Rozhádanost zastupitelů a neustálé útočení určitě zájmu o veřejné věci neprospívá. Tady nejde o to, kdo v minulých letech v Ostrově vládl a nyní vládne. Všichni se určitě snažili a snaží a musíme je za jejich úsilí ocenit. Je to těžká práce a velmi nevděčná.  I kdyby město vedl kdokoli jiný, asi bychom na tom byli dost podobně. Každý má svůj pocit, že městu prospěje něco jiného. Zkusme tyto pocity nyní opřít o nějaká reálná data!

Znovu se opakuji, nechtěl bych měnit. Ale, co když budu muset? Jenom si malovat hezkou budoucnost nestačí. Vývojové trendy nejsou pro město nastaveny příznivě. A mimochodem, dnes by se naše děti v Ostrově již narodit nemohly….

Vladimír Toman


Další články:

V jakém stavu je naše město? (1) 
V jakém stavu je naše město ? (3)

 

Sdružení nezávislých kandidátů s podporou TOP09 a KDU-ČSL

Rychlá volba

Ostrováci.cz © 2022

Minimum 4 characters