Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Garáže na konci Lidické ulice

Všichni jistě známe z dokumentárních filmů nehezké záběry z okrajových čtvrtí velkých měst, zejména z rozvojových zemí. Asi jen málo komu se tato místa mohou zdát malebná a všude by byli rádi, kdyby se jich mohli nějak zbavit. Říká se jim různě: např. slumy, favelly….

I naše město má na většině svých okrajů své „slumy“. Naštěstí v nich nežijí lidé, ale pouze rezavějí plechoví kamarádi. Jedná se o garáže. Naštěstí také nežijeme v zemi, kde se problémy okrajových čtvrtí řeší buldozerem, i když by v tomto případě mělo takové řešení jistou eleganci. Nemělo by to ale znamenat, že bychom se existencí těchto periférií měli smířit na věčné časy. Kromě jejich ostudného vzhledu také na několika místech objektivně brání rozvoji města a zabírají ohromnou plochu, která by se dala využít pro potřebnější a estetičtější zástavbu.

Možnosti řešení jsou jistě komplikované. Každá garáž má svého majitele a těchto majitelů jsou jen na území Ostrova stovky. Dosáhnout dohody s každým alespoň v jedné lokalitě se zdá být prakticky nemožné. Přesto si myslím, že lze těmto lidem něco nabídnout. Kdo by totiž nechtěl vyměnit svůj starý dožitý majetek, do jehož údržby musí investovat, za zcela nový v perfektním technickém stavu?

Jedním z míst, které mají pro rozvoj města velký význam, je východní konec Lidické ulice. S ing. Vopatem jsme připravili pro tuto lokalitu návrh řešení patrových garáží, které využívá přirozeného sklonu terénu a umožní přemístění stávajících garáží bránících prodloužení Lidické ulice. Bylo by samozřejmě krásné, kdyby zde třeba nad těmito garážemi mohl vyrůst nový bytový dům s většími byty, kterých je ve městě nedostatek. Ale to jsem již zcela v oblasti fantazie.

Že to bude stát hodně peněz? Ano, bude. Ale vyřešení problému v tomto místě může být precedentem i pro jiné lokality. Navíc bez uvolnění konce Lidické ulice postrádají úvahy o tolik diskutovaném záměru „Ostrov – východ“ jakýkoli smysl. A teprve zde půjde opravdu o velké peníze.

Vladimír Toman
napsáno pro OM 05/2011

Článek navazuje na blízké téma Ostrov Východ ZDE

>>> Co chceme?
>>> Náš tým
>>> Náš program

1 Comment

  • Kevin Johnson
    Posted 18. 4. 2019

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Comments are closed.

Sdružení nezávislých kandidátů s podporou TOP09 a KDU-ČSL

Rychlá volba

Ostrováci.cz © 2022

Minimum 4 characters