Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

V jakém stavu je naše město (3)

Naši zastupitelé požádali vedení města, aby se Ostrov připojil k průzkumu Obce v datech a získal tak podrobné údaje. Zatím k tomu nedošlo, ale třeba se to po volbách změní. Mají-li ohlasy k předchozím částem článku reprezentovat obecnější mínění občanů Ostrova (možná i představitelů města), daly by se popsat asi takto:

„Nevím a jsem na to hrdý!“ nebo „Chtějí nás poškodit (ONI)!“

Proč považuji jasná data za důležitá pro rozhodování, jsem již popsal. Je zbytečné se opakovat. Jsou města (není jich mnoho), která postupovala jinak než Ostrov. Možná jim to pomůže, možná ne. Nevím, je mi sice hodně přes 50, ale v tomto případě koninu na první pohled nepoznám. Spíš si myslím, že to pro ně užitečné bude. Dovolím si citovat z webové stránky zástupce města Trutnov, které se k průzkumu připojilo. Sice se potýká s trochu jinými problémy než Ostrov, ale vysvětlení obecného přístupu k práci s informacemi je pro nás poučné. Dělám tím sice reklamu Pirátům, ale budiž. Asi tam nemají Trutnováky. Cituji:

„Rozhodli jsme se pro naše město pořídit výsledky průzkumu Obce v datech ze dvou důvodů. Tím prvním je, že jako Piráti chceme dělat rozhodnutí na základě jasných dat, čísel a statistik, tedy s důkladnou znalostí věci. Druhým důvodem je, že jsme patrioti a na Trutnovu nám záleží. Proto nám nedalo hodnocení Trutnova jako druhého nejhoršího místa pro život v našem kraji spát. Dlouhodobě víme o některých problémech města a řešíme je. Lidé z projektu Obce v datech nám nyní poskytli podrobnější srovnání a konkrétní čísla, jak naše řešení ještě více vylepšit. Věřím, že po těchto volbách budeme mít větší sílu na tom v zastupitelstvu a správě města pracovat. Některé z indexů, například vzdálenost od nemocnice, pro naše město tak důležité nejsou. Ale mnoho ukazatelů odhaluje vážné nedostatky a je třeba se nad jejich řešením odpovědně zamýšlet. Znepokojivá je například významně nižší míra občanské aktivity než je obvyklé, což se projevuje nejen malým počtem spolků, ale také nízkým zájmem o volby. Z ekonomických ukazatelů je pro nás varováním nadprůměrná míra exekucí a také poměr kvalifikovaných a méně kvalifikovaných pracovních míst, z kterého vyplývá, že Trutnov má tendenci být spíše montovnou. Určitě také potřebujeme jako město zabrat v kvalitě školství. Naopak se potvrzuje pozice Trutnova jako dobrého místa k životu v blízkosti přírody. Co nám ve statistikách chybí, jsou naopak indexy hodnotící podporu podnikání, oblast cestovního ruchu, sportu a spokojenost obyvatel. Budeme proto rádi, když se počet indexů tímto směrem v dalších letech rozroste.“ (Martin Jiránek, zastupitel města, poslanec).

Lépe bych to nezformuloval. Přeji příjemné babí léto.

Vladimír Toman

Další články:

V jakém stavu je naše město? (1)
V jakém stavu je naše město? (2)

 

Sdružení nezávislých kandidátů s podporou TOP09 a KDU-ČSL

Rychlá volba

Ostrováci.cz © 2022

Minimum 4 characters