Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Je mi ctí být Vaším místostarostou

Vážení a milí voliči. Máme za sebou několik týdnů více či méně ostré volební kampaně, ale především čtyřleté volební období. Sdružení nezávislých kandidátů Ostrováci.cz existuje osm let. Má za sebou období v opozici, a nyní také období ve vedení města. Díky tomu mohu posoudit, jak veliký je to rozdíl.

Být v opozici je snadné

Opoziční role je vlastně velmi jednoduchá. Nemáte přímý vliv na každodenní rozhodování a také nenesete zásadní odpovědnost. V podstatě jste v roli pozorovatele a kritizujete to, co není podle vašeho gusta. Nemusíte to odpracovat ani řídit. Na vše máte „lepší recept“ :-).

Vedení je především odpovědnost

Být ve vedení města je daleko vyšší laťka. Každý den činíte menší či větší rozhodnutí, máte přímý vliv na dění ve městě. Systematicky, krok za krokem, můžete uskutečňovat volební program svůj i koaličních partnerů. Při tom všem je ale také třeba řešit celou řadu různých situací, které s žádným volebním programem nesouvisí, ale pro chod města jsou nezbytné. Na prvním místě najednou není nějaký volební program, ale občan – volič a úřad samotný, protože právě jeho jste přímou součástí a nelze ho ignorovat. A tak je to správně.

Úřad není firma

Tak, jako se stát nedá řídit jako firma, není to možné ani na úřadě. Existuje řada pravidel, která mají hlídat a hlídají řádné hospodaření s veřejnými prostředky, ale pracovní proces mnohdy neúměrně zdržují a komplikují. Zaměstnanci jsou v první řadě úředníci, a pak teprve manažeři, obchodníci nebo kreativci. Tím spíše upřímně děkuji všem, kteří nám pomohli všechny projekty a nápady posunout kupředu, nejen úřednicky. Věřím, že do budoucna se nám podaří posílit proklientský přístup k návštěvníkům úřadu a zrychlit některé procesy. To je totiž přesně to, co návštěvníci úřadu tak často kritizují.

Čtyři roky nestačí

Funkce a především práce místostarosty je pro mě velká zkušenost. Usiloval jsem o ni a jsem rád, že jsem si ji mohl vyzkoušet. Dnes na konci volebního období mohu konstatovat, že jsem bohatší o řadu zkušeností a poznání. Bylo mi velkou ctí oddat několik desítek párů na různých místech v Ostrově a okolí. Podepsal jsem nesčetně smluv, souhlasů a gratulací, ale také řešil několik neplánovaných krizových situací (covid-19, uprchlíci, spadlá porcelánka a další). Zúčastnil jsem se skoro stovky kontrolních dnů na nejrůznějších stavbách. Dohlížel jsem na komunikaci města na webu i sociálních sítích. Myslím, že je jasné, že starosta a místostarosta nemají pracovní dobu a vlastně nikdy nemají „padla“.

Pochopil jsem také, že i přes veškeré úsilí nikdy nebudou v jednom čase opraveny všechny chodníky ani silnice, nebude dost bytů pro každého žadatele z pořadníku, a nebudou vyměněny všechny vany či umyvadla, pokud se o tom nedozvíme – včas. Nebudou dotaženy ani všechny projekty, protože život města nelze striktně rozplánovat do čtyřletých cyklů. Však i my Ostrováci.cz ve svých materiálech říkáme, že myslíme dál, než na jedno volební období.

Vážení voliči, cílem mého textu není dlouhá úvaha nebo další sliby na poslední chvíli. Rád bych Vám sdělil, že mi bylo ctí být Vaším místostarostou, a že bych rád v této práci pokračoval i nadále, protože nerad odcházím od rozdělané práce. Pokud souhlasíte, dejte nám svůj hlas. Předem děkuji a Vaši důvěru nezklameme.

S úctou

Ing. Marek Poledníček
místostarosta města Ostrova

Sdružení nezávislých kandidátů s podporou TOP09 a KDU-ČSL

Rychlá volba

Ostrováci.cz © 2022

Minimum 4 characters