Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zlaté české ručičky a jak jim pomoci

V květnovém OM se starosta města Jan Bureš vyznal k lásce k české značce hodinek a tedy k práci českých rukou a ručiček. To je samozřejmě správné a podobné výzvy by měl činit každý český politik. Mě v souvislosti s článečkem pana starosty napadla jiná věc. Před poválečným vyhnáním našich německy mluvících spoluobčanů vznikla v našem regionu řada firem, z nichž některé se staly světoznámými. Některé značky jako Moser, Thun, Amati, Matonni (dnes centrála v Praze) jsou činné dodnes. Spousta kdysi slavných ale zaniklo. To je asi přirozené. Ale vznikají nové? Na Karlovarsku nebo v celém Česku? Ano, vznikají. Ale je to jen můj pocit, že je jich jaksi méně? A pokud je můj pocit správný, čím to je?

Něco se dá snad vysvětlit brutálním komunistickým přerušením kontinuity podnikání. Ale svobodné podnikání již v naší trvá přes 30 let. Tedy značně déle, než celá existence první republiky. Průmysl jede na plné obrátky, nejedná se však většinou o podniky, které by vznikly u nás. Že by naši lidé byli jaksi hloupější a neměli nápady? Byli méně podnikaví? Nevěřím. Co vím ale s absolutní jistotou, že věčný zápas s byrokratickou mašinérií ubírá síly všem a hlavně podnikatelům energii a chuť jít stále kupředu a budovat třeba tu vlastní značku.

Sám pracuji v oboru, kde se nároky a požadavky veřejných institucí za posledních 20 let zmnohonásobily. A ty instituce se často znásobily i personálně. Bohužel na rozdíl od odborníků, se kterými spolupracujeme na projektech a kterých ubývá. Dramaticky ubývá. Dokonce někteří z nich skončili na úřadě, aby měli, jak říkají, konečně klid. Není divu, vzpomeňme na časy pandemie, kdy se lidé ze soukromé sféry stali v podstatě občany druhé kategorie. Není to dobrý vývoj a pro budoucí prosperitu země už vůbec ne. A v tom mají naši politici velký dluh. Byrokracie roste kontinuálně, ať vládne „pravice“, „levice“ nebo ti „pro všechny“. A pokud nám někdo namlouvá, že je to vlivem EU, tak lže.

Je nejvyšší čas toto prostředí změnit. To určitě není v silách komunální politiky. Ale něco přece jen můžeme udělat. Pro začátek stačí málo. Ochota pomoci, slušnost a případný úsměv kteréhokoli představitele města či pracovníka městského úřadu by vlila novou chuť do práce a energii všem. Začíná se to snad dařit. Když to bude po volbách pokračovat, Ostrov bude na dobré cestě. A tomu může dobře zvolený komunální politik jistě pomoci. Přinejmenším příkladem.

Na závěr zpět k hodinovým ručičkám. Kdo sleduje sport, určitě si všiml, že významným sponzorem i těch největších světových sportovních akcí (Tour de France) je hodinkářská firma Tissot. A tato prosperující firma vznikla již před 170 lety ve švýcarském městečku Le Locle, kde dodnes sídlí. To městečko je ještě o dost menší než Ostrov. Snad se někdy také dočkáme.

Vladimír Toman

P. S. Když mluvím o práci ručiček, myslím samozřejmě také výkony našich hlav a hlaviček.

Věříme, že k podpoře našich podnikatelů přispěje revitalizace podnikatelského areálu v Ostrově č. 175, o které jsme informovali ZDE.

Sdružení nezávislých kandidátů s podporou TOP09 a KDU-ČSL

Rychlá volba

Ostrováci.cz © 2022

Minimum 4 characters